Kilka słów o Mieście…

 

 

 

ZAWSZE PO DRODZE!
Tu krzyżują się szlaki komunikacyjne zarówno drogowe, jak i kolejowe. Zduńska Wola leży 176 km na zachód od Warszawy, 50 km od Łodzi, 165 km na północny wschód od Wrocławia i ok. 200 km od Poznania. To znakomite pod względem logistycznym położenie geograficzne. Miasto ma dogodne połączenia komunikacyjne krajowe i zagraniczne z zachodu na wschód i z południa na północ. Jest doskonale skomunikowane dzięki drodze ekspresowej S8 Wrocław – Białystok. W Zduńskiej Woli krzyżują się dwie ważne magistrale kolejowe: Warszawa – Łódź – Wrocław oraz Śląsk – Porty. S8 pozwoliła na podniesienie jakości i potencjału komunikacyjnego Zduńskiej Woli. Otworzyła nowe możliwości dla rozwoju gospodarczego. Dzisiaj miasto walczy o modernizację połączeń kolejowych i jak najlepsze wykorzystanie dostępnych terenów pod nowe inwestycje.
 
MŁODE MIASTO?
Zduńska Wola ma 192 lata i wciąż aktualne tradycje włókiennicze. Prawa miejskie uzyskała w 1825 roku. Mniej więcej w tym czasie do miasta zaczęli przybywać tkacze ze Śląska, Niemiec i Czech. Zaprosił ich założyciel Zduńskiej Woli – Stefan Prawdzic Złotnicki. Zduńska Wola zaczęła się intensywnie rozwijać i stała się miastem przemysłowym. Przez lata splatały się tu tradycje wielonarodowościowe: polskie, żydowskie, niemieckie i czeskie. Jak wszędzie, tak i w Zduńskiej Woli były lata chude i tłuste. Miasto się zmieniało i wciąż się zmienia. Przedsiębiorczość jest jednak cechą, która je cały czas wyróżnia.
 
MIESZKAĆ, INWESTOWAĆ I PRACOWAĆ W ZDUŃSKIEJ WOLI
Miasto wyróżnia dobra baza edukacyjna, również w aspekcie artystycznym. Ciągle rozwija się edukacja zawodowa. Działa szereg jednostek kultury, kino, muzeum, skansen lokomotyw, liczne stowarzyszenia i kluby, szpital i przychodnie zdrowia.
Infrastruktura techniczna Zduńskiej Woli stwarza dobre warunki do rozwoju przemysłu. Miasto posiada sieć wodociągową, kanalizacyjną, oczyszczalnię ścieków, stacje uzdatniania wody, wysypisko śmieci, sieć ciepłowniczą i sieć gazu ziemnego. Oferuje bazę różnorodnych terenów inwestycyjnych.
A jest skąd czerpać dobre przykłady. Rozwijają się branże tradycyjne (tekstylia, włókiennictwo, browarnictwo), jak i te zupełnie innowacyjne, obecnie znane na całym świecie (budownictwo).
W mieście bogatym w potentatów rynek pracy jest szeroki i otwiera nowe możliwości. Wciąż potrzebni są specjaliści, którzy wpłyną na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój rodzimych firm.

 

Skip to content